Розріз 992

Стратиграфія відкладів на палеолітичній стоянці Вись з голоценовим (hl), бузьким (bg) та витачівським (vt) горизонтами

Загальна інформація
Область
Кіровоградська
Район
Новомиргородський
Власна назва
Палеолітична стоянка Вись (2010)
Природна зона
лісостепова
ФГ край
Подільсько-Придніпровський
ФГ область
Південнопридніпровська височинна
Рік дослідження
2010
Досліджували
Ж.М. Матвіїшина, С.П. Дорошкевич. Досліджені проведені у 2010 році, за запрошенням зав. відділу кам’яної доби Інституту археології НАН України д. і. н. Л.Л. Залізняка.
Фото
Графічні матеріали
Опис

Палеолітична стоянка Вись знаходиться на відстані 1,3 км на північний-схід від с. Лікареве. Це унікальна палеолітична пам’ятка, на якій в одному культурному шарі знайдено крем’яні артефакти селету, що поєднує технології обробітку кременю середнього (мікок) та верхнього палеоліту (ориньяк)) (Залізняк та ін. 2008, Залізняк та ін. 2010). Вона розташована на лівому березі річки Велика Вись, на геоморфологічному рівні третьої надзаплавної тераси (прилуцько-удайської). У 2008 році відклади стоянка була досліджена палеопедологічним методом, з використанням мікроморфологічного аналізу, Ж.М. Матвіїшиною та О.Г. Пархоменком (Матвіїшина, Пархоменко 2008). У 2010 році, з метою уточнення стратиграфії та з’ясування питань генезису і палеогеоморфології відкладів, в межах стоянки досліджено основний шурф (рис. ) та два додаткові (рис. ).

 

Генетичні горизонти
1hl0.00-1.30 мголоцен
2bg1.30-1.75 мплейстоценбузький
3vt1.75-2.70 мплейстоценвитачівськийПалеоліт
4ud2.70-3.40 мплейстоценудайський
5Розч.2-33.80-3.90 мплейстоценвитачівський
Палеогеографічний висновок

Сучасний (голоценовий) ґрунт Ж.М. Матвіїшина та О.Г. Пархоменко (2008) визначили як лучний чи лучно-чорноземний. Результати наших палеопедологічних досліджень, у т.ч. мікроморфологічних, опубліковані. Проаналізовані нами риси макро- та мікробудови голоценового ґрунту (глибока гумусованість профілю, відносна вилуженість маси від карбонатів та її добра агрегованість) вказують на його формування під вирішальним впливом біогенно-акумулятивних процесів (гумусоутворення і гумусонакопичення), що підтверджує визначення сучасного ґрунту як лучно-чорноземний. В північно-західній стінці цього ж розкопу, в шурфі № 2, на відстані 5 м від основного шурфа, досліджено ґрунтовий профіль чорнозему типового, що є автоморфним ґрунтом для даної території.

Бузький горизонт представлений білясто-грязно-палевими лесоподібними суглинками, які сильно перетворені ґрунтовою фауною. Еолово-делювіальне походження лесоподібних суглинків вказує на їх формування протягом холодного етапу розвитку плейстоценової природи в умовах перигляціального клімату. Цей факт підтверджується ознаками кріогенних процесів: соліфлюкційними деформаціями та морозобійними тріщинами, що зафіксовані в світі витачівських ґрунтів. Полігональна структура останніх чітко вказує на інтенсивні кріогенні процеси протягом бузького часу.

Макро- та мікроморфологічні дані дослідження світи витачівських ґрунтів, вказують на специфічність природних умов часу їх формування. Карбонатність та мала потужність профілів витачівських ґрунтів вказують на їх степовий, а можливо, й сухостепий генезис. Характер мікробудови, у вигляді злитих блоків, в середині яких щільно упаковані нодульні стяжіння карбонатно-залізисто-глинистої речовини, вказує на контрастні, змінно-волого-посушливі умови, що сприяли сегрегації глинистої речовини з колоїдних розчинів. Значна оглиненість, озалізненість та карбонатність маси, вивітреність зерен мінерального скелету свідчить про сприятливіші за сучасні умови для проходження процесів вивітрювання. Нами витачівські ґрунти визначено, як дерново-бурий ґрунт заключний стадії (vtc), бурий ґрунт пізнього кліматичного оптимуму (vtb2) та темно-бурий алювіальний ґрунт раннього оптимуму (vtb1), що сформувався на субаквальних супіщано-легкосуглинкових удайських відкладах третьої тераси.

Якщо враховувати, що переважна більшість крем’яних палеолітичних артефактів знаходиться у ґрунті vtb2, то можна припустити, що життєдіяльність давньої людини пов’язана з поверхнею ґрунту vtb1. Стоянка давніх мисливців, в крем’яних знаряддях яких поєднуються риси життєдіяльності неандертальців та кроманьйонців, була розташована на низькій терасі давньої Висі, в той час першій надзаплавній, близько до русла річки, можливо навіть на рівні високої заплави, оскільки ґрунт раннього оптимуму витачівського часу нами визначено як темно-бурий дерново-алювіальний. Формування даного типу ґрунту передбачає певний рівень зволоження внаслідок близькості ґрунтових вод та інтенсивний розвиток дернових процесів на супіщано-суглинкових породах.

В пізній оптимум відбулася аридизація природних умов, внаслідок чого сформувалися специфічні бурі ґрунти аналоги яких відсутні в сучасному ґрунтовому покриві. Вони могли формуватися в умовах контрастного, змінно-волого-посушливого специфічного клімату. Внаслідок інтенсивних кріогенних процесів протягом бузького часу, на які вказують соліфлюкційні деформації, полігональні морозобійні тріщини та тріщини менших розмірів світа витачівських ґрунтів зазнала перемішування, а ґрунт заключної стадії зберігся фрагментарно. 

У бузький час, що характеризується чи не найбільшим максимумом похолодання в плейстоцені, коли природні умови набули рис холодного та сухого перигляціального клімату, давня людина була змушена відступити на південь.

Додатково
Література
Дорошкевич С.П. Природа Середнього Побужжя у плейстоцені за даними вивчення викопних ґрунтів. – К.: Наукова думка, 2018. – 175 с. [+ вклейка + вкладка].
Матвіїшина Ж.М., Дорошкевич С.П. Результати палеопедологічного дослідження пізньопалеолітичних пам’яток у басейні Великої Висі // Кам’яна доба України: Збірник наукових статей. – Вип. 14. – Київ, 2011. – С. 63-73.
Дорошкевич С.П. Плейстоценові викопні ґрунти Середнього Побужжя як відображення змін природних умов: дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук: спеціальність 11.00.04 «Геоморфологія та палеогеографія» / Дорошкевич Сергій Петрович. Київ, Інститут географії НАНУ, 2012. С. 301-314.
Кам’яна доба України. Найдавніше минуле Новомиргородщини: колективна монографія
Розташування
Опубліковано
Публікації
1Кам’яна доба України. Найдавніше минуле Новомиргородщини: колективна монографія / Залізняк Л.Л., Степанчук В.М., Кухарчук Ю.В., Товкайло М.Т., Матвіїшина Ж.М., Манько В.О., Вєтров Д.О., Беленко М.М., Озеров П.І., Хоптинець І.М., Нездолій О.І., Дорошкевич С.П., Сорокун А.А., Шевченко Т.О. [за заг. ред. Л.Л. Залізняка]. – Вип. 15. – К.: Шлях, 2013. – 306 с.PDF
2Дорошкевич С.П. Природа Середнього Побужжя у плейстоцені за даними вивчення викопних ґрунтів. – К.: Наукова думка, 2018. – 175 с. [+ вклейка + вкладка].PDF
3Матвіїшина Ж.М., Дорошкевич С.П. Результати палеопедологічного дослідження пізньопалеолітичних пам’яток у басейні Великої Висі // Кам’яна доба України: Збірник наукових статей. – Вип. 14. – Київ, 2011. – С. 63-73.PDF