Горизонт 432

Загальна інформація
Номер розрізу
Індекс
zv
Глибина min
10.00 м
Глибина max
11.15 м
Період
плейстоцен
Етап плейстоцену
завадівський
Геохімічні показники
Гумус
0.10 %
CaCO3
0.06 %
Морфологічний опис

Завадівський горизонт (10,0-11,15 м) – коричнево-бурий за кольором викопний ґрунт. Представлений шаруватими піщано-пилуватими супісками, які в окремих місцях розрізу досягають потужності в 1,5-1,8 м. У верхній частині горизонт розбитий морозобійними тріщинами, які заповнені лесоподібними суглинками з дніпровського горизонту. Матеріал ґрунту озалізнений, з кремнієво-карбонатними конкреціями до 6 см в діаметрі. Профіль умовно розділено на горизонти Hi, Ip та Pi. 

Hi (10,0-10,4 м) – яскравий, коричнево-бурий, ущільнений, озалізнений, піщано-глинистий, горіхуватий. В верхній частині знаходиться величезна кількість марганцевої пунктації та бобовин, зустрічаються червоточини. Перехід поступовий, за деяким посвітлінням забарвлення профілю. Ip (10,4-10,85 м) – коричнево-бурий, дещо світліший від вище залягаючого, розсипчасто-грудкуватий. По тріщинах зустрічаються лінзи світлого піску, весь профіль у мангановій пунктуації, карбонатах, з поодинокою білозіркою. Перехід поступовий за побурінням забарвлення. Pi (10,85-11,15 м) – світло-коричнево-бурий супіщаний грудкувато-розсипчастої структури, з мангановою пунктуацією, глинистими прошарками, червоно-бурими ортзандовими утвореннями та лінзами піску. Перехід поступовий.

Мікроморфологічний опис

Мікробудова завадівського ґрунту змінюється вниз по профілю від піщано-плазмової до плазмово-піщаної і навіть піщаної в Pi горизонті. Мікроструктура Hi горизонту пухка, роздільночасткова, плазма гумусово-залізисто-глиниста. Структурні виокремлення у вигляді простих мікроагрегатів І-ІІ порядку розділених каналолоподібними порами. В Ip горизонті мікроструктура щільна, плазма глиниста, мулисті частинки дисперговані, наявна велика кількість навколоскелетних та напливних натьоків коломорфних глин, плівок оксидів заліза та мангану, зустрічаються окремі сегрегаційні нодульні утворення та залізисті мікроорштейни. В Pi горизонті кількість напливних глинистих натьоків зменшується, зростає частка піщаних зерен мінерального скелету, кількість яких досягає 70 % від площі шліфа. На окремих зернах первинних мінералів помітні сліди корозії внаслідок процесів вивітрювання.

Палеогеографічний висновок

Макро- та мікроморфологічні дані вказують на формування завадівського ґрунту під впливом процесів послабленої гумусоакумуляції (мікроагрегати І-ІІ порядку), підвищеного оглинення (вивітрювання первинних мінералів та утворення вторинних, глинистих), рубефікації та озалізнення (специфічний коричневий колір ґрунту, утворення плівок оксидів заліза при вивітрюванні) та орудніння (сегрегація гідрооксидів заліза та мангану). Вище вказані ознаки, поряд із супіщаним гранулометричним складом та піщаною мікробудовою, дозволяють віднести ґрунт zv1b1 до коричнево-бурого алювіального, що сформувався у тепло-помірних умовах близького до субтропічного клімату.