Горизонт 427

Загальна інформація
Номер розрізу
Індекс
vt
Глибина min
2.50 м
Глибина max
3.60 м
Період
плейстоцен
Етап плейстоцену
витачівський
Морфологічний опис

Витачівський горизонт (2,5-3,6 м) – представлений двома ґрунтами кліматичних оптимумів: верхнім підстадії vtb2 та нижнім – підстадії vtb1.

vtb2 (2,5-3,2 м) – бурий монолітний ґрунт, який умовно поділено на Н(і) та Ріk горизонти.

Н(і) (2,5-2,9 м) – сірувато-бурий, щільний, горіхуватий середній-важкий суглинок з різкою ерозійною верхньою межею. 

Ріk (2,9-3,2 м) – світло-бурий середній суглинок горіхуватої структури. Перехід до vtb1 поступовий, помітний за потемнінням забарвлення. 

vtb1 (3,2-3,6 м) – темно-бурий, щільний, важкосуглинковий, значно озалізнений, монолітний ґрунт, що поділяється на Hk i Pik генетичні горизонти. Зверху профіль має світло-буре забарвлення, бурі відтінки підсилюються вниз по профілю і ґрунт набуває темно-бурого забарвлення. До нижньої частини приурочена велика кількість кротовин 5-10 см в діаметрі, що заповнені сірим та сіро-бурим матеріалом з прилуцького горизонту. Перехід за зміною забарвлення, межа різка, нахилена в бік тальвегу балки. 

Мікроморфологічний опис

Мікроморфологічно матеріал горизонту Н(і) грунту vtb2 характеризується пилувато-плазмовою мікробудовою, просочений мікрокристалічним кальцитом, ймовірно внаслідок діагенетичних процесів, пов’язаних з бузьким лесонакопиченням, містить велику кількість червонувато-бурих лускуватих натіків коломорфних глин (рис.  а), зосереджених навколо зерен мінерального скелету, пор та тріщин. Під мікроскопом в Pik горизонті грунту vtb2  спостерігається щільна блокова мікробудова (рис.  б), карбонатно-глиниста плазма просочена мікрокристалічним кальцитом із залізистими мікроорштейнами та окремими кристалами кальциту. Червонуваті та буруваті відтінки матеріалу витачівського ґрунту вказують на його значну озалізненість. Зрідка в шліфах спостерігаються характерні для витачівського горизонту нодульні стяжіння органо-залізисто-глинистої речовини (пов’язані з процесами диспергації та сегрегації глин) і дрібні залізисті мікроорштейни.

Мікроморфологічна характеристика грунту vtb1: плазма бурого кольору, залізисто-глиниста (рис.  в), мікробудова пилувато-плазмова. На відміну від ґрунту vtb1 натіки коломорфних глин відсутні, зустрічається багато дрібних залізистих мікроорштейнів (рис.  г) та одиничні ооїди.

Геохімія

Відсотковий вміст гумусу:

vtb2 - 0,19 %

vtb1  - 0,13 %

Відсотковий вміст карбонатів:

vtb2 - 1,28 %

vtb1  - 1,07 %

Палеогеографічний висновок

Наявність лускуватих натеків коломорфних глин у верхньому горизонті ґрунту vtb2 вказує на перебіг елювіально-ілювіальних процесів, що дозволяє, враховуючи макроморфологічні дані, віднести цей ґрунт до лісового бурозему. Велика кількість кротовин, значна карбонатність та наявність залізистих мікроорштейнів у vtb1 дозволяє говорити про формування ґрунту першого кліматичного оптимуму витачівського часу в умовах близьких до степових та визначити його, як темно-бурий.