Горизонт 398

Загальна інформація
Номер розрізу
Індекс
hl
Глибина min
0.00 м
Глибина max
0.80 м
Період
голоцен
Морфологічний опис

Голоценовий горизонт – 0,0 – 0,80 м – ґрунт з такими генетичними горизонтами.

Н – 0,0 – 0,30 м – коричнево-сірий, темний, донизу дещо світлішає. Грудкувато-порошистий, пухкий з коренями рослин і червориїнами.

Нр – 0,30 – 0,50 м – сірувато-буруватий, ущільнений, крупно грудкуватий з коренями рослин і багатьма червориїнами. Середній суглинок, тріщинуватий.

Phk – 0,50 – 0,80 м – бурувато-палевий, пухкіший за Нр горизонт. Грудкувато-розсипчастий, пилуватий середній суглинок. З карбонатами у вигляді дрібних плям. Перехід поступовий, з гумусовими затьоками, межа хвиляста.

Мікроморфологічний опис

В мікроморфологічному відношенні для сучасного ґрунту в гумусовому горизонті характерна наявність складних округлих мікроагрегатів, розділених переважно обводними порами. У гумусово-перехідному горизонті коричнево-сірий гумус зосереджений переважно у вигляді округлих згустків і грудочок діаметром 0,01-0,02 мм, які об'єднуючись, інколи утворюють складні крупні мікроагрегати до ІІІ порядку (діаметром до 0,2 – 0,5 мм). Розвинені звивисті розгалужені пори, що місцями займають до 20-30% площі шліфа. Маса слабо анізотропна і вилужена від карбонатів, де інде проявляється мікрокристалічний кальцит, що іноді виокремлюються. Характерне щільне упакування мінеральних зерен із гумусовими плівками  в плазмі. Скелет представлений доломітом, роговою обманкою, кальцитом. У горизонті Phk зерна мінерального скелету оточені карбонатно-глинистими плівками, переважає дрібнокристалічний кальцит.

 

Палеогеографічний висновок

Гарна і складна мікроагрегованість по всьому профілю, зосередження гумусу у згустках і грудочках, поступове зменшення гумусу з глибиною, ознаки слабкого перерозподілу органо-мінеральної маси в карбонатному ілювії, де дрібнокристалічний кальцит просочує плазму – все це дозволяє визначити ґрунт як чорнозем південний перехідний до каштанового ґрунту.