Розріз 194

Загальна інформація
Область
Миколаївська
Район
Новобузький
Власна назва
Розановка курган фоновий
Природна зона
степова
Населений пункт
с. Розановка
Рік дослідження
2010
Досліджували
Філатов Д.В., Горбенко К.В., Матвіїшина Ж.М., Мацібора О.В.
Фото
Зарисовки
Опис

Розріз розташований за 200 м на південь від розчистки №1. На субгоризонтальній вододільній поверхні за 100 м на захід від кургану. Поверхня досить вирівняна, в рослинному покриві присутній молочай, деревій, вівсяниця, шавлія, чебрець. В загальних рисах трав’яний покрив розріджений і низькорослий (більшість рослин мають висоту 0,10-0,20 м)

Генетичні горизонти
1Hd0.00-0.05 мголоценсубатлантичний
2He0.05-0.16 мголоценсубатлантичний
3Hk0.16-0.30 мголоценсубатлантичний
4Hpk0.30-0.45 мголоценсубатлантичний
5Phk0.45-0.55 мголоценсубатлантичний
6P(h)k0.55-0.70 мголоценсубатлантичний
7Pk0.70-0.85 мголоценсубатлантичний
Палеогеографічний висновок

Фоновий ґрунт має потужність гумусованої частини профілю до 0,45 м, карбонатний з поверхні, з генетичними горизонтами чорноземів, глибоко переритий кротовинами і червоточинами, в карбонатному ілювії присутня білозірка, карбонатні конкреції та міцелярні форми карбонатів. Має типову для чорноземів грудкувато-зернисту структуру, обумовлену активною діяльністю червів. Численні кротовини свідчать про активну діяльність землерийних тварин. За даними ознаками ґрунт близький до чорноземів звичайних малопотужних слабо солонцюватих легкосуглинкових або середньосуглинкових. Такий висновок підтверджується, також, даними мікроморфологічного аналізу: характерною губчастою структурою, наявністю складних мікроагрегатів до IV порядку майже по всьому профілю, переважанням досить рівномірно розподіленого мулевого гумусу, поступовістю переходів між горизонтами, цементацією плазми мікрокристалічним кальцитом і різноманітними формами виокремлень CaCO3 у Рк, в тому числі у вигляді інкрустацій пор мікрокристалічним кальцитом, мікробілозірки і окремих крупних кристалів CaCO3. Карбонатність з поверхні пояснюється високим заляганням на поверхні карбонатних порід, що пояснює прояв ознак солонцюватості

1
Регіональні особливості вмісту та розподілу важких металів у ґрунтах північностепової підзони в другій половині суббореального періоду голоцену / Ж.М. Матвіїшина, І.В. Кураєва, В.Й. Манічев, Д.В. Філатов, О.В. Мацібора // Вчені записки Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського. Серія: Географія. – 2011. – Т. 24 (63). – №2, ч. 3 – С. 55-60.